Tálosi Gábor, Ing+Arch Partnerschaft, Nürnberg, 2010. szeptember 1. - 2011. február 28.
A diplomámnak egy bécsi Erasmus gyakorlati félévet követően vágtam neki, így hamar világossá vált számomra, hogy mikor végzek, szeretnék még egy kis időt utazásra, külföldi tapasztalatszerzésre szánni. 2011 tavaszán még nem volt biztos, hogy lesz-e lehetőség az egyetemről a Leonardo ösztöndíjra pályázni, így már hamarabb elkezdtem elsősorban német nyelvterületű irodákat keresni. A magyarországi helyzethez hasonlóan külföldről is kevés visszajelzés érkezett a megkeresett irodák számához viszonyítva. A támogatás azonban adott egy löketet a dolognak. Az irodával két hónapig leveleztünk, míg az ösztöndíj hallatára végre elhívtak Nürnbergbe, „próbamunkára”. Ez azt jelentette, hogy egy hét próbaidőt kaptam, amit honoráltak. A dolog pozitívan végződött, megkötöttük a gyakorlati szerződést, és az egy hétből három lett. A szeptemberi kezdés előtt azonban hazautaztam még két hétre, az ösztöndíj megérkezéséig. Örültem az új gyakorlati helynek, hiszen sikerült olyan irodát találni, ami passzolt az eddigi elképzeléseimbe: az energiatudatos építészettel foglalkoznak.
Az „ING+ARCH Partnerschaft”, mint neve is mutatja, két irodából áll össze. Az egyik a „nagyvárosi”, nürnbergi fél - ahol én is dolgozom - hat fővel. Szintén további hatan pedig 60 km-re vidéken, Ehingen mellett egy „Kussenhof”-ra keresztelt tanyán dolgoznak. Mivel a projektek száma az elmúlt két évben jelentősen megnőtt, így a két irodának jelenleg kevés közös munkája van. Évente 2-3szor azonban közös találkozót szoktak szervezni egy-egy nagy vacsora keretében, a főnökök pedig szinte heti rendszerességgel tartanak megbeszélést.
Társasház energetikai felújítási tervei, Ukrajna / ING+ARCH iroda átalakítás, Nürnberg
Első feladatom egy Novograd Volinski (Ukrajna) beli vasbeton vázas lakótelep energetikai felújítása volt. Bár száraznak hangozhat - mégis jó tapasztalat volt, hogy milyen lehetőségek vannak egy hatalmas méretű tömb költséghatékony felújításában. Illetve ahhoz is megfelelő volt, hogy 5 év után felfrissítsem a Nemetschek CAD-tudásomat, aminek elmélyítésére még nem is igazán volt lehetőség. Mario Bodem, az iroda vezető építésze rendszeresen utazik Oroszországba, Ukrajnába és Észtországba, ahol előadásokat tart, illetve szakmai riportokat, ajánlásokat tesz az energetikai felújítások témakörben.
ING+ARCH iroda átalakítás , Nürnberg / Társasház fürdő átalakítás, Nürnberg
/ Lábazati hőhíd számítása
Érkezésemmel egy időben kezdődött az iroda átalakítása/bővítése, aminek részletrajzait, bútorterveit, látványterveit rám bízták. Szeptemberi visszatérésemmel kezdődött maga az „építkezés”, ami jó tapasztalattal szolgált: így röviddel a rajzolást követően láthattam, mi történik, ha az ember véletlenül elfelejt egy méretvonalat… Szerencsére azért ennek nem volt javíthatatlan következménye. Itt érdemes kitérni a németek híres precizitására, amire teljes mértékben rászolgáltak. Mottójuk ugyanis az, hogy ha egyértelmű terveket készítesz, az utólag kétségbevonhatatlan lesz, így hiba esetén biztosan nem az építészt terheli a felelősség. A precizitás az iroda szervezésére is kihat, lényegében minden - a fájlrendszertől a mappák feliratozásáig - a részletekbe menőkig ki van találva.
Többszintes bérház felújítása, Nürnberg
Szeptembertől már az iroda nagyobb projektjeiben is részt vehettem. Az egyik ilyen volt a nürnbergi Dokuzentrum-mal (Albert Speer pártkongresszusi épülete) szemben található többszintes bérház teljes külső átalakítása, egy általános iskola renoválása és két családi ház terve Nürnberg közelében. A társasház belső struktúrájában alig változott, viszont lakói hamarosan napenergiát hasznosító kollektoros rendszerű melegvíz-ellátásban részesülnek. Ehhez az összes fürdőszobát fel kellett mérni, és ajánlatot tenni az átalakításukra. Ennek bemutatását egy lakógyűlésre időzítették, amihez én készítettem az animációkat, és részben a kiviteli terveket. Az épületek külsőleg jelentős változáson esnek át, így igazi építészeti kihívássá válik energetikai felújításuk. Ez tehát nem merül ki az extra vastag szigetelés és a háromszoros üvegezésű nyílászárók betervezésénél (mint ezt sok példán láthatjuk, például a panelfelújítások esetében). A középületek átalakításánál megfontolt tervezési folyamat előzi meg a kivitelezést mind a használt anyagok és színek mind a hatékonyság optimalizálásának tekintetében.
Családi ház bővítése, felújítása passzívház komponensekkel, Zirndorf
Az egyik családi ház áttervezésében már az elejétől fogva részt vettem. A megrendelők rendelkeztek egy teljesen átlagos, eredetileg kétlakásos házzal, amit azonban rendhagyó módon a forma teljes megváltoztatásával képzeltek el a későbbiekben. Szerették volna jobban megnyitni a nappalit az udvar felé, kibővíteni a teraszt és a lépcsőházat. Így egy az iroda eddigi munkáitól is eltérő formavilág jött létre, amely szokatlansága ellenére teljes mértékben figyelembe veszi a környezeti adottságokat. Üvegfelületei a nap felé fordulnak, hogy befogadják a napenergiát, amit passzívházzá alakulása után „fűtésként” használ majd.
Nullenergiás családi ház, Burgthann
További feladataim közé tartozott egy új építésű nullenergiás családi ház látványterveinek elkészítése is. A tetején található fotovoltaikus elemek képesek fedezni a ház amúgy sem magas energiaszükségletét. Ennek kivitelezését sajnos nem az iroda végzi, a megrendelő saját maga felügyeli az építkezést.
Időközben lehetőségem volt betekintést nyerni egy passzívház tervezői tanfolyamba (irodánk vezetője állandó előadó az egyik nürnbergi kurzuson), illetve részt vettem egy hőhidakkal foglalkozó továbbképzésen is. Az irodában bevezetést kaptam egy német „energiatanácsadó” programba, illetve a PHPP (Passzívház tervező csomag) számítás alapjaiba.
Mint az előzőekből kiderült az iroda jelenleg kisebb mértékben foglalkozik új építésű házakkal, de ez a megrendelésektől függően folyamatosan változik. Ezek a feladatok azonban legalább olyan érdekesek, mint egy teljesen új épület megtervezésénél. Mivel a magyarországi épületállomány nagy része szintén elavult, pazarló állapotban van, így úgy gondolom, ezt a tapasztalatot jól tudom majd alkalmazni a jövőben.
Nürnberg
Nürnberg madártávlatból, nyáron és télen / Bardentreffen és Christkindlesmarkt
Bár a munka szinte teljes egészében kitöltötte a hétköznapokat, amikor tehettem és az időjárás is kegyes volt, hétvégén felfedeztem a várost, és természetesen Bajorországot. Németországban egész évben sokat esik az eső, így mikor kisütött a nap, sosem gondolkoztam azon, hogy mihez kezdjek magammal: hiszen annyi látnivaló van errefelé!
Nürnberg: Pegnitz folyó / Városfal / Ehekarussel / Schöner Brunnen /Heilig-Geist Spital
Eleinte természetesen a fél milliós lakosságú Nürnberg megismerésére koncentráltam. Annak ellenére, hogy a második világháborúban a belvárost 90 %-ban elpusztították a szövetséges bombázók, ennek ma már alig maradt nyoma. A város vezetői jól döntöttek: nem tarolták le a történelmi részeket, és vágtak bele merőleges utcákat, mint sok más német városban. A régi utcaszerkezet mentén újraépült a belváros, aminek köszönhetően ma is egy hagyományőrző település képét mutatja, melyben jól ötöződik a múlt és a kortárs építészet. Nürnberg képét egyszerre határozza meg az 500 éves császári vár és a 135 méter magas „Business Tower”, ami Bajorország legmagasabb irodaépülete. A legtöbb turista azért jön ide, hogy láthassa a magyar származású, világhíres festő, Albrecht Dürer lakóhelyét, megkóstolja a helyi kolbász-specialitásból készült frank gyorsételt, a „Drei in Wecklá”-t és a nem csak az adventi időszakban kihagyhatatlan mézeskalácsot, amit ebben a városban készítettek el először. Nem utolsó sorban a frankóniai sörök és borok mellett sem mehet el az ember. Nürnbergben pezseg az élet, minden évszakra jut egy-egy nagy rendezvény. Németország leghíresebb és legrégebbi karácsonyi vására, a „Christkindlesmarkt” több ezer kilométerről vonzza a látogatókat. Tavasszal a múzeumi programokkal teli „Blaue Nacht” várja a kulturálódni vágyókat, nyáron a „Bardentreffen” hívja össze a környék utcazenészeit és a hallgatókat. Másik különlegesség az augusztusban megrendezett rockfesztivál hangulatú „Klassik Open Air”, ahol fiatalok és nyugdíjasok együtt piknikeznek a város egyik legnagyobb parkjában klasszikus zenét hallgatva. A tér, ami egykor Hitler tömegfelvonulásaira szolgált, így nyer új értelmet a város életében. Nürnberg válasza München Oktoberfest-jére pedig az évente kétszer megrendezett „Volksfest”.
Nürnberg: Bíróság / Zeppelintribüne / Dokumentationszentrum
Legfontosabb modern építészeti látnivalók közé tartozik például a „Neues Museum” reprezentatív üveghomlokzata, vagy Albert Speer soha be nem fejezett Kongresszusi Központjába tervezett múzeum, a „Dokumentationszentrum”, ami a sötét nemzetszocialista idők történetét idézi fel. Nürnberg ezeket az emlékeket megőrizte, mint a gigantománia elrettentő példáját. A város neve szétválaszthatatlanul összefonódott a második világháborút követő perekkel, így több múzeum eredeti kulisszával mutatja be az egykori német vezetők szörnyű tetteit. A ma is bíróságként működő történelmi épület 2010 ősze óta múzeummal bővült, melynek keretében az a terem is megtekinthető, ahol elítélték Hermann Göring-et.
Nürnberg: Neues Museum / Várkert / Nürnbergi sörkülönlegesség / Ohm építész kiállítás
Nürnbergben alakult egy magyar társaság, akik minden hónapban találkozót tartanak, és ápolják kapcsolataikat. Sok erdélyi magyar található köztük, akik ebből kifolyólag is sokkal erősebben ragaszkodnak származásukhoz. Bár elsősorban az idősebb korosztály szokott itt összegyűlni, fiatalabbak, gyerekek is gyakran részt vesznek rajta. Internetes fórumukon keresztül több ismerősre is szert tettem. Mivel jó barátom és évfolyamtársam, Papp Eszti is Nürnbergben dolgozik, így gyakran szervezünk közös programokat. Felfedeztük a múzeumokat, többek között például a nürnbergi vár alatt található sziklába vájt járatokat, melyek a sör tárolására, vízellátásra, illetve búvóhelyül is szolgáltak a lakosságnak a világháború idején. Frank földön összesen 250 féle sört készítenek; a sörfőzdék sűrűsége itt a legnagyobb a világon. Elhatározásunk, hogy kipróbáljuk mindet, egyelőre még folyamatban van…
Utazás Bajorországban
Mint Németország legtöbb tartományában, Bajorországban is kedvezményesen lehet vonattal utazni: a „Bayern Ticket” egy személynek is jó választás, de ha többen utaznak együtt, akkor összesen 29 Euróba kerül öt fő számára. Mivel ez egy egész napon keresztül és mindenféle tömegközlekedési eszközre érvényes, így ennek segítségével sok helyre el tudtam jutni: hiszen ez a legnagyobb német tartomány. A szomszédos kisvárosok, Fürth és Erlangen után távolabbi célok felé vettem az irányt.
Bamberg: Látkép / E.T.A Hoffmann színház / Városháza / ”Kis Velence”
Eljutottam Bamberg-be, a frank Rómának is nevezett városba, melynek teljes belvárosa, számos dómja, a püspökök rezidenciája az UNESCO világörökség része. Itt található a híres német íróról, E.T.A. Hoffman-ról elnevezett modern színház is.
Bayreuth: La Spezia tér / Eremitage, a grófok nyári rezidenciája / Főtér / Barokk operaház
További célpontom volt Bayreuth a „frankóniai Svájc” szívében, Nürnbergtől északra, melyet a 18. században a márkigrófok tettek a barokk opera és művészetek egyik fellegvárává. Az eredeti pompájában álló operaházban az itt alkotó Richard Wagner és Liszt Ferenc darabjait máig játsszák a társulatok.
Würzburg: Régi Majna híd / Hercegi kert / Residenz / Marienberg erődítmény
A félúton Frankfurt felé található Würzburgban a püspöki rezidencia a leghíresebb, mely a 18. században épült, és ma szintén a világörökség része. A település lenyűgöző panorámáját a Majnának köszönheti, a rajta átívelő „Alte Mainbrücke” köti össze a Marienberg erődítményt a várossal.
Augsburg: Augustus és a karácsonyi vásár / St. Ulrich templom / Főutca / Fuggerei
Bajorország 3. legnagyobb városa Augsburg, melyet 2000 évvel ezelőtt alapított Augustus római császár. Itt éltek a sváb kereskedők, a Fugger-ek, akik utazásaik és üzleti befolyásuk révén hatalmas vagyonra és befolyásra tettek szert a 16. században. Jakob Fugger (akinek nevéből származik a magyar fukar szó) hogy eloszlassa a negatív pletykákat, 1521-ben megalapította a világ első szociális lakótelepét, mely a mai napig segíti az augsburgi szegény réteget (88 Eurocent az éves lakbér).
Regensburg: St. Peter dóm / Arnulfsplatz / Steinerne Brücke a Dunával / Dóm tér / St. Emmeramm
A szintén közel 2000 éves Regensburg Németország egyik legrégebbi városa. A 12. században épült Duna-híd szolgált például a prágai Károly-híd előképének. Belvárosát 2006-ban az UNESCO világörökség részévé avatták.
Rothenburg: Plönlein / Főtér / Látkép a városfalról / Várkert
Rothenburg ob der Tauber egy tízezer lakosú kisváros, mely abban különbözik társaitól, hogy lényegében a német középkori település prototípusaként tartják számon. A mai napig olyanok itt az utcák, mintha a városban 400 éve megállt volna az idő: a szűk sikátorok, a Fachwerk házakkal szegélyezett kis terek eredeti formájukban láthatóak ma is.
München: Kilátás a Frauenkirché-ből / Hofbräu Haus / Oktoberfest / Marienplatz / Bajor Parlament / Brandhorst Múzeum
Mindezek teljes ellentéte Bajorország fővárosa, az 1,3 millió lakosú München, ahol többször is sikerült megfordulnom a hat hónap alatt. Itt már sokkal több modern építészeti alkotással és új szemlélettel találkozhat az ember. Természetesen nem lehetett kihagyni az épp 200. évfordulóját ünneplő Oktoberfest-et sem. München valóban tele van élettel, ilyenkor a fél város Dirndl-be és bőrnadrágba öltözik, ami nagyon jó hangulatot kölcsönzött az egésznek. Persze a rendezvénynek megvannak az árnyoldalai is; aki nem foglal hetekkel, hónappal előtte asztalt, annak esélye sincs bejutni egyik óriási „sörsátorba” sem, ebből kifolyólag sört innia is szinte lehetetlen. München rejtelmeiről azonban Vadász Tamás kolléga biztosan többet tud majd mesélni…